Limited Time Sale$107.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126868 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $72.00 | Model Number | 209126868 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Whatever the task, fifth-generation Intel Core i5 with Intel HD Graphics 6000 are up to it. From editing photos to browsing the web, everything happens ultrafast. And all that power is encased in an incredibly thin 0.68-inch unibody design that weighs only 2.96 pounds and lasts up to 12 hours on a charge.
| UPC | 636983064427 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| Model Name | MacBook Air |
| Resolution | 720p |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Model Number | MQD32LL/A |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Has Color Screen | No |
| Operating System | Mac OS |
| Processor Series | Intel Core 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, SDXC, Thunderbolt, USB |
| Memory Clock Speed | 1.8 GHz |
| Hard Disk Interface | USB |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 6000 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a, Bluetooth |
| RAM Memory Technology | LPDDR3 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Display Resolution Maximum | 1440x900 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| LithiumBattery Energy Content | 0.33 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12"L x 12.8"W x 0.68"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Stereo Speakers |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form