Limited Time Sale$245.82 cheaper than the new price!!
| Management number | 209002878 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $163.88 | Model Number | 209002878 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The iPhone 15 Plus features a 6.7-inch Super Retina XDR display with vibrant color accuracy and sharp detail. Powered by the A16 Bionic chip, it delivers fast performance for multitasking and gaming. The dual-camera system, with a 48MP main and enhanced ultra-wide lens, ensures stunning photos and videos in any light. With 5G support, iOS 17, MagSafe for easy accessory attachment, and wireless charging, this device is both powerful and user-friendly. Face ID ensures secure access, while the durable Ceramic Shield front cover adds resilience. Available in various colors, the iPhone 15 Plus is a perfect blend of performance and style.
| UPC | 753575993702 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Black |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1284x2778 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Bar |
| Item Weight | 201 Grams |
| Screen Size | 6.7 Inches |
| Camera Flash | LED |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Series | 2023 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Battery Power | 16.95 Watt Hours |
| BuiltIn Media | Apple iPhone 15 Plus, USB Cable |
| Sim Card Size | eSIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Shooting Modes | Portrait |
| Item Dimensions | 6.33 x 3.06 x 0.31 inches |
| Phone Talk Time | 20 Hours |
| Processor Speed | 3.46 GHz |
| Battery Capacity | 4383 Milliamp Hours |
| Operating System | iOS 17 |
| Processor Series | Apple A16 Bionic |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Apple Air Pods, Air Pod Max, Apple Home Pod, Home Pod Mini, Apple Watch, Bluetooth Headphones, Bluetooth Speakers |
| Additional Features | Built-In GPS, Dual SIM, Fast Charging Support, Mobile Hotspot Capability, Wireless Charging |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Cellular Technology | 5G |
| SIM Card Slot Count | E Sim |
| Battery Average Life | 26 Hours |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Warranty Description | 90 Day |
| Display Pixel Density | 458 Pixels Per Inch (PPI) |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth, NFC, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Video Capture Resolution | 1080p, 4k |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Photography |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2778 × 1284 Pixels |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 48 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form