Limited Time Sale$106.04 cheaper than the new price!!
| Management number | 209050590 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $70.70 | Model Number | 209050590 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The iPhone 12 mini is the smallest of four iPhone models Apple revealed in its October 2020. It has a 5.4-inch Super Retina XDR display with 2340 x 1080 resolution. Its pixel density comes out to 476 ppi. Other added standard features include its A14 Bionic processor, and a dual-camera system along with 5G connectivity. The iPhone 12 mini comes in 6 colors: Black, White, Green, Blue, Purple and (PRODUCT)RED
| UPC | 753575954390 656942341413 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Green |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Smartphone |
| Item Weight | 4.8 Ounces |
| Screen Size | 5.4 Inches |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Series | 2020 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Battery Power | 3600 Amp Hours |
| BuiltIn Media | Apple iPhone, USB Cable |
| Sim Card Size | Nano |
| Connector Type | Lightning |
| Shooting Modes | High Dynamic Range |
| Item Dimensions | 2.53 x 0.29 x 5.18 inches |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Battery Capacity | 2227 Milliamp Hours |
| Operating System | iOS 16 |
| Processor Series | Apple A14 Bionic |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Camera Description | Front, Rear |
| Additional Features | Built-In GPS |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Cellular Technology | 5G |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Battery Average Life | 15 Hours |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Display Pixel Density | 476 Pixels Per Inch (PPI) |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Video Capture Resolution | 4k |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2340x1080 Pixels |
| Wireless Network Technology | CDMA, GSM, Wi-Fi |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Supported Satellite Navigation System | Galileo |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form