Limited Time Sale$110.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124733 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $73.60 | Model Number | 209124733 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 2015 Apple iPad Pro was the first generation, featuring a large 12.9-inch screen, powered by the A9X chip with 4GB RAM, and introduced pro accessories like the Apple Pencil and Smart Keyboard; it came in 32, 128, or 256GB storage and ran iOS, offering powerful performance with its multi-speaker audio and Touch ID sensor, setting a new standard for Apple's tablet line.
| UPC | 702921211083 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | rosegold |
| Model Name | iPad Pro |
| Item Weight | 15.36 ounces |
| Screen Size | 9.7 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Number | iPad Pro 128GB Rose Gold |
| Processor Brand | Apple |
| Total Usb Ports | 1 |
| Operating System | iOS 11 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 2048x1536 |
| Camera Description | Front |
| Hardware Interface | USB |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC |
| HumanInterface Input | Unknown |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| Age Range Description | All ages |
| Processor Description | A9X chip with 64-bit architecture and M9 motion coprocessor |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 22 MP |
| Display Resolution Maximum | 2048 x 1536 |
| LithiumBattery Energy Content | 4.9 Watt Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form