Limited Time Sale$64.81 cheaper than the new price!!
| Management number | 209127123 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $43.20 | Model Number | 209127123 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This refurbished device is in good condition showing normal signs of use on the screen along with scratching and/or dings on the sides and back casing. Premium aftermarket wall charger and USB cable are included. Original packaging is not included.
| UPC | 090952206674 800265810785 090952170029 603784280783 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| Frame Rate | 120 frames_per_second, 30 frames_per_second |
| Model Name | iPad Air 2 |
| Item Weight | 15.36 ounces |
| Screen Size | 9.7 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Apple |
| Model Number | A1566 |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Operating System | iOS |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 2048x1536 |
| Camera Description | video |
| Hardware Interface | USB |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Graphics Coprocessor | integrated_graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11a/b/g/n, 802.11a/b/g/n/ac, 802.11abg |
| Age Range Description | Adult |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Photo Sensor Resolution | 326 Lines Per Inch |
| Display Resolution Maximum | 2048 x 1536 |
| LithiumBattery Energy Content | 5 Watt Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form