Limited Time Sale$218.60 cheaper than the new price!!
| Management number | 209128066 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $145.74 | Model Number | 209128066 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
2025 model Apple 11-inch iPad with WiFi, cellular, 128GB storage, and silver color.
| UPC | 724129299458 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| Generation | 11th Generation |
| Model Name | iPad |
| Model Year | 2025 |
| Item Weight | 0.48 Kilograms |
| Screen Size | 11 Inches |
| Display Type | Liquid Retina display |
| Manufacturer | Apple |
| BuiltIn Media | 20W USB-C Power Adapter, USB-C Charge Cable (1 meter), iPad |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Apple |
| Video Processor | Apple |
| CPU Model Number | A16 |
| Operating System | iPadOS |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 2360-by-1640-pixel resolution at 264 (ppi) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Cellular, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Processor Description | 16-core Neural Engine, 4-core GPU, 5-core CPU, A16 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Cellular, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Display Resolution Maximum | 2360-by-1640-pixel resolution at 264 (ppi) Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 28.93 Watt Hours |
| Other Special Features of the Product | Cellular Connectivity, Stereo Speakers, Stylus Support |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form