Limited Time Sale$58.75 cheaper than the new price!!
| Management number | 209128722 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $39.16 | Model Number | 209128722 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
2017 iPad 32GB Wi-Fi + Cellular - Silver (MP252LL/A) Silver 32 GB
| UPC | 603784352220 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| Generation | 3rd Generation |
| Model Name | iPad |
| Item Weight | 1.1 Pounds |
| Screen Size | 9.7 Inches |
| Display Type | Retina |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Number | iPad 9.7 |
| BuiltIn Media | Ipad |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Speed | 1.65 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Operating System | iOS 10 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 2048x1536 |
| Camera Description | 1.2MP FaceTime HD camera |
| Hardware Interface | Sim Card |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Cellular, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Graphics Coprocessor | M9 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Age Range Description | Adult |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Cellular, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Display Resolution Maximum | 2048x1536 |
| LithiumBattery Energy Content | 15 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.4"L x 6.6"W x 0.29"Th |
| Other Special Features of the Product | Built-in Microphone, Touch Sensitive Screen, Video Recording |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form