Limited Time Sale$95.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209127480 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $64.00 | Model Number | 209127480 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | KINGRID |
|---|---|
| Color | Blue |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | T90(8+128) |
| Model Year | 2025 |
| Item Weight | 1.2 Pounds |
| Screen Size | 11 Inches |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | KINGRID |
| Model Number | T90(8+128) |
| Battery Power | 8000 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | Case, Keyboard, Mouse, Screen Protector, Stylus |
| Warranty Type | Extended |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | Unisoc |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Battery Capacity | 8000 Milliamp Hours |
| CPU Model Number | T615 |
| Operating System | Android 16 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Stylus |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Cellular Technology | WiFi |
| Wireless Technology | Bluetooth, GPS, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 550 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Warranty Description | 2 Years |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Age Range Description | All |
| Processor Description | Octa-core Processor |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP4, Mp3 |
| CPU Model Speed Maximum | 1.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, GPS, OTG, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Creative, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 350 Nit |
| GPS Geotagging Functionality | Built-in GPS |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 6000 Milliampere Hour (mAh) |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.1"L x 6.7"W x 0.3"Th |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 2048 GB |
| Other Special Features of the Product | Android 16, Gemini AI, Stereo Speakers, Stylus Support, Tablet with keyboard |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 13 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form