Limited Time Sale$40.13 cheaper than the new price!!
| Management number | 209850741 | Release Date | 2026/04/02 | List Price | $26.76 | Model Number | 209850741 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | SVITOO |
|---|---|
| Color | Blue |
| Frame Rate | 60 |
| Generation | Android 15 Tablet 10 inch |
| Model Name | SVITOO Tab 10 GMS Certified 1027C |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | SVITOO |
| Model Number | SVITOO Tab 10 GMS Certified 1027C |
| Battery Power | 6000 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | Charging Cable, Foldable Protective Cover, Gift Box, Tablet, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | Allwinner |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | ARM Mali- G57 |
| Battery Capacity | 6000 Milliamp Hours |
| CPU Model Number | Penta -Core Processor Allwinner A333 |
| Operating System | Android 15 |
| Native Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Camera Description | 8MP Rear 2MP Front Auto focus, photo and video recording |
| Compatible Devices | Computer Tablet PC, Headphones, Keyboard Mouse, Speaker Stylus, TF card Micro SD Card |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth 5, Headphone, MicroSD, USB Type C |
| Speaker Description | High-Fidelity Sound |
| Wireless Technology | Bluetooth, IEEE 802.11a/b/g/n/2.4G+5G, Please ensure that your Wifi network frequency band(2.4GHz/5GHz) is compatible with this device. suggest setting up near the router, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 12 Hours |
| Graphics Coprocessor | Mali-G57 processor Imagination Tech |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 20 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Age Range Description | Baby Toddler Kid Teen Adult aged 3 and above |
| Processor Description | ARM Cortex- A73*1+ARM Cortex- A53*4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | AAC APE FLAC DSD, AMR, G729 ALAC MAR M4A, MP1 MP2 MP3, OGG WAV WMA |
| CPU Model Speed Maximum | 1.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth 6, Internet Wi-Fi, Please ensure that your Wifi network frequency band(2.4GHz/5GHz) is compatible with this device. suggest setting up near the router, USB, Wireless Technology Dual-band Wi-Fi (2.4GHz / 5GHz), Wi-Fi Standard 802.11 a/b/g/n/ac, IEEE 802.11a/b/g/n/2.4G+5G |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Video Capture Resolution | HD 1080P |
| Specific Uses For Product | Business Gaming Personal Business Creative Entertainment Kids Student Working Studying, Cheap Android Tablet Budget Tablet Best Tablet Under 100 Affordable Tablet Best Android Tablet Photography Watching Movies, Online Learning Classes Entertainment Family use Travel Casual Work Tasks Reading Streaming Travel Car Use Home use |
| Display Resolution Maximum | 1280 x 800 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 280 Candela Per Square Meter |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 6000 Milliampere Hour (mAh) |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.7"L x 6.4"W x 0.4"Th |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 64 GB |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage, Online learning, video streaming, web browsing, reading,light gaming, in-car entertainment, remote work, travel navigation, Supports USB OTG, tablet with sd card slot Supports microSD card up to 1TB, touch screen tablet wifi tablet |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form