Limited Time Sale$21.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209127104 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $14.40 | Model Number | 209127104 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Aheadlink |
|---|---|
| Color | Blue |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | Q8K |
| Item Weight | 0.61 Kilograms |
| Screen Size | 7 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Aheadlink |
| Model Number | Q8K |
| BuiltIn Media | case |
| Warranty Type | Manufacturer's Warranty |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | Aheadlink |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Battery Capacity | 3000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1024x600 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Headphones |
| Hardware Interface | 802.11 b/g/n |
| Cellular Technology | WiFi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Battery Average Life | 6 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Supported Audio Format | MP3, MP4 |
| CPU Model Speed Maximum | 1.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Video Capture Resolution | HD 720p |
| Display Resolution Maximum | 1024 x 600 Pixels |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 3000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 7"L x 4.1"W x 0.4"Th |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 1 TB |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 2 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form