Limited Time Sale$82.19 cheaper than the new price!!
| Management number | 209180255 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $54.80 | Model Number | 209180255 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
AKASO V50X Native 4K30fps WiFi Action Camera with EIS Touch Screen 4X Zoom 131 feet Waterproof Camera Support External Mic Remote Control with Helmet Accessories (with 256GB MicroSD Card)
| UPC | 810082456851 |
|---|---|
| Zoom | Optical |
| Brand | AKASO |
| Features | Anti-Shake, Remote Control, Slow Motion, Time Lapse, Touchscreen |
| Lens Type | Fisheye |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | V50 X+256GB |
| Style Name | With 256GB MicroSD Card |
| File Format | MOV |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 0.57 Kilograms |
| Screen Size | 2 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Digital Zoom | 4 x |
| Manufacturer | AKASO |
| Model Number | V50 X |
| BuiltIn Media | Cameray Body, Battery Pack, Accessories Kit |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Time Lapse |
| Maximum Aperture | 2.4 f |
| Video Resolution | 4K |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Photo Sensor Size | 1/3-inch |
| Compatible Devices | Laptop, Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Number of Speakers | 1 |
| Image stabilization | Digital |
| Number of Batteries | 1 P76 batteries required. (included) |
| Battery Average Life | 180 minutes |
| Maximum Focal Length | 140.0 |
| Minimum Focal Length | 1 Millimeters |
| Video Capture Format | MOV |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | AAC |
| Supported Image Format | JPEG |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Display Resolution Maximum | UHD |
| Effective Video Resolution | 829 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form