Limited Time Sale$52.79 cheaper than the new price!!
| Management number | 209204477 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $35.20 | Model Number | 209204477 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810082453867 |
|---|---|
| Zoom | Optical |
| Brand | AKASO |
| Color | Black |
| Features | Anti-Shake |
| Lens Type | Fisheye |
| Focus Type | Fixed Focus or Auto Focus |
| Model Name | EK7000 Pro |
| Style Name | With 128GB MicroSD Card |
| File Format | MOV |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 2 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Manufacturer | AKASO |
| Model Number | EK7000 Pro |
| Optical Zoom | 1 x |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Movie, Shutter Priority, Aperture Priority, Automatic |
| Maximum Aperture | 1.8 f |
| Video Resolution | 4K |
| Flash Memory Type | Micro SDXC |
| Photo Sensor Size | 1/3-inch |
| Compatible Devices | Smartphone, Laptop, Personal Computer, Tablet |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image stabilization | Digital |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Battery Average Life | 140 minutes |
| Maximum Focal Length | 140 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 28 Millimeters |
| Video Capture Format | MOV |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Exposure Control Type | [Subset of] ['Automatic', 'Program (P) mode', 'Aperture Priority (Av or A) mode', 'Shutter Priority (Tv or S) mode', 'Manual (M) mode'] |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | AAC, MP3 |
| Supported Image Format | MOV |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Micro HDMI, Wi-Fi |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Flash Memory Speed Class | 10 |
| Display Resolution Maximum | UHD |
| Effective Still Resolution | 20 MP |
| Flash Memory Installed Size | 128 GB |
| Flash Memory UHS Speed Class | 3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form