Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209203156 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209203156 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810082452839 |
|---|---|
| Zoom | Digital |
| Brand | AKASO |
| Color | Black |
| Features | Waterproof |
| Lens Type | Zoom |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | brave 7 |
| Style Name | Compact |
| File Format | MP4 |
| Form Factor | Handheld |
| Item Weight | 0.56 Kilograms |
| Screen Size | 2 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Manufacturer | AKASO |
| Model Number | Brave 7 - 128GB MicroSD Card Bundle |
| BuiltIn Media | action camera |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Time-lapse, Burst Photo, Fast Motion |
| Antenna Location | extreme sports, vlogging, filming |
| Maximum Aperture | 3.5 f |
| Video Resolution | 4K |
| Flash Memory Type | Micro SDXC |
| Compatible Devices | Laptop, Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image stabilization | Electronic |
| Number of Batteries | 2 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Maximum Focal Length | 100 |
| Minimum Focal Length | 28 |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | AAC, MP3 |
| Supported Image Format | JPEG |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Display Resolution Maximum | UHD |
| Effective Still Resolution | 20 MP |
| Effective Video Resolution | 8.29 MP |
| Flash Memory Installed Size | 128 GB |
| Flash Memory UHS Speed Class | 3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form