Limited Time Sale$23.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209162362 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $16.00 | Model Number | 209162362 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Digital |
|---|---|
| Brand | Camlance |
| Color | black |
| Features | Time Lapse, image-stabilization, zoom |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Type | Fixed Focus |
| Model Name | C16-4K30FPC |
| Style Name | C16 |
| File Format | MOV |
| Form Factor | Handheld |
| Item Weight | 0.54 Kilograms |
| Screen Size | 2 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Digital Zoom | 1 |
| Manufacturer | Camlance |
| Model Number | C16PRO |
| Optical Zoom | 1 |
| BuiltIn Media | 1* 2.4G remote control and microphone, 1* Waterproof case, 1*64G SD card, 4K action camera, All accessories |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Helmet, Photo, Underwater, Video |
| Maximum Aperture | 1 Millimeters |
| Minimum Aperture | 1 |
| Video Resolution | 4K |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, Personal Computer |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Number of Speakers | 1 |
| Image stabilization | image-stabilization |
| Number of Batteries | 2 A batteries required. (included) |
| Maximum Focal Length | 1 |
| Minimum Focal Length | 1 |
| Video Capture Format | MOV |
| Warranty Description | 2 Years |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | AAC |
| Supported Image Format | JPEG |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Display Resolution Maximum | 20 MP |
| Effective Still Resolution | 20 MP |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Flash Memory UHS Speed Class | U3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD Express |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form