Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209106228 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209106228 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The V246HL bd 24" Widescreen LED Backlit LCD Monitor from Acer features a 1920 x 1080 resolution providing enhanced picture quality, along with a 5 ms response time for reduced lag and blur when viewing movies and videos. Set this monitor up in a variety of locations as it supports wide 170° horizontal and 160° vertical viewing angles along with a tilt range of -5° to 25°. Once the monitor is set up, you can connect to a variety of devices via the integrated DVI and VGA inputs.
| UPC | 886541978233 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| Model Name | UM.FV6AA.004 |
| Resolution | FHD 1080p |
| Is Electric | No |
| Item Weight | 9.07 g |
| Screen Size | 24 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | UM.FV6AA.004 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible |
| BuiltIn Media | DVI cable, DisplayPort cable, LED-backlit LCD monitor - 24", VGA cable |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Screen Finish | Glossy |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Display Technology | LED |
| Additional Features | Wide screen |
| Warranty Description | 1 year limited |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, VGA |
| Connectivity Technology | DVI, VGA |
| Item Dimensions D x W x H | 21"D x 38"W x 49"H |
| Specific Uses For Product | personal |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Global Trade Identification Number | 00886541978233 |
| Picture Quality Enhancement Technology | Adaptive Contrast Management, Acer EcoDisplay |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form