Limited Time Sale$113.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209109814 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $75.60 | Model Number | 209109814 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Introducing Acer Swift 1, an affordable 14-inch laptop packed with excellent portability, sleek design, and versatile functionality. Its narrow-bezel IPS display keeps imagery spectacular even from sharp angles. Enjoy quick access to your laptop and better protection for privacy.
| UPC | 191114752166 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Acer Swift |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 17 Hours |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | HM310 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | NX.GXGAA.002 |
| Power Device | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Basic stereo speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Intel Pentium Silver N5000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Pentium N5000 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printer, USB, HDMI, Bluetooth compatible accessories |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, USB |
| Cellular Technology | 4G |
| Speaker Description | Basic stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 605 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | 64GB HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| CPU Model Speed Maximum | 1.5 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| LithiumBattery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.7"L x 9"W x 0.6"Th |
| Automatic Backup Software Included | Basic software suite |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 4 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Narrow-bezel |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form