Limited Time Sale$35.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113546 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $24.00 | Model Number | 209113546 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer 11.6-inch Spin 1.1 GHz Celeron Chromebook with 4GB RAM and 32GB flash storage.
| UPC | 841631149009 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Shale Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Acer Chromebook |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.78 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | R752T-C3M5 |
| Video Output | USB-C |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron N4020 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | No |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External devices with USB or USB-C connectivity (e.g., mice, keyboards, storage devices, displays) |
| Display Technology | LCD |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full Size Keyboard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | 32GB eMMC |
| CPU Model Speed Maximum | 1.1 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form