Limited Time Sale$1,193.41 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122763 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $795.60 | Model Number | 209122763 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
★ Acer Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop – Obsidian Black ★Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.✔ Engineered to deliver high-performance gaming and AI-powered tasks, thanks to the Intel Core Ultra 9 275HX.✔ Equipped with a NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti for powerful graphics, real-time ray tracing, and smooth gameplay.✔ Features a vibrant 16″ OLED panel at 240 Hz, fast DDR5 memory, and a thermal design built for sustained performance.Specifications:Brand: AcerModel: Predator Helios Neo 16S AIOperating System: Windows 11 ProProcessor: Intel Core Ultra 9 275HXCores / Threads: 24 (8 Performance + 16 Efficiency) Base Frequency: 2.7 GHz Max Turbo Frequency: Up to 5.4 GHz Cache: 36 MB Intel Smart Cache TDP (PL1): 55 W / PL2: 160 W Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPUVRAM: 12 GB GDDR7 EXcaliberPC.comMaximum Graphics Power (TGP): 115 W Display: 16″ QHD+ (2560 × 1600) OLED, 240 Hz, 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 Memory (RAM): 32 GB DDR5 (6400 MHz) Storage: 1 TB PCIe Gen 4 SSD Wireless Connectivity: Killer Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4 Webcam: 1080p FHD IR Audio: DTS X Ultra Audio Wireless: Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.4Power Adapter: 230 W Cooling System: 5th Gen AeroBlade 3D + liquid-metal interface Keyboard: 4-zone RGB backlit with Predator Sense key and Copilot key Dimensions: 356.78 × 275.50 × 12–19.9 mm Weight: 5.07 lb (2.30 kg) Color: Obsidian BlackPorts:1 × Thunderbolt 41 × USB-C (3.2 Gen 1)3 × USB-A (3.2)1 × HDMI 2.11 × RJ-45 Ethernet1 × 3.5 mm Headphone/Microphone Jack EXcaliberPC.comDimensions:Product Height: 0.79 inchesProduct Width:14.05 inchesProduct Depth:10.85 inchesProduct Weight:5.07 poundsSummary:The Acer Predator Helios Neo 16S AI is a top-tier gaming laptop tailored for gamers and creators who demand strong CPU/GPU power. With its high-core-count Ultra 9 275HX CPU, RTX 5070 Ti GPU, and a stunning 240 Hz OLED display, it's built to handle intense workloads and immersive gaming. The advanced cooling system and high wattage GPU support sustained performance, while its sleek design keeps it portable for its class.
| UPC | 195133285858 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Obsidian Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | acer Predator Helios Neo 16S |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2.5K |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L2 Cache | 40 MB |
| CPU L3 Cache | 36 MB |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | acer |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | PHN16S-71-98RF |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | Accessories, acer Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | Ultra 9 275HX |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 1080P |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, network devices, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Display Technology | OLED |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth, HDMI, MicroSD, Thunderbolt 4 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | PurifiedVoice |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | 4 Zone RGB |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 5400 MHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Developer, Entertainment, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.05"L x 0.79"W x 10.85"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | 16" 2.5K 240Hz 2ms OLED Display, AI-Assisted Noise Reduction, PurifiedVoice Speaker, Backlit Keyboard, DTS X Ultra Audio, Killer Doubleshot Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form