Limited Time Sale$1,205.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209081677 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $803.60 | Model Number | 209081677 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Brand: AcerSeries: Acer - Predator Helios Neo Gaming LaptopProcessor: Intel i9-14900HX Processor Type: Intel 14th Gen Core i9Processor Core: 24-CoreProcessor Model Number: i9-14900HX Processor Thread: 32 threadsProcessor Speed (up to): 5.80 GHzProcessor Brand: IntelOperating System: Windows 11 ProGraphics: NVIDIA GeForce RTX 4070 Graphics Type: DedicatedGraphics Brand: NVIDIAScreen Size: 16 inchesScreen Resolution: 2560 x 1600 (WUXGA)Screen Type: IPSRefresh Rate: 240 HzMemory: Up to 64 GB DDR5 RAMType of Memory (RAM): DDR5Storage Type: SSDHard Drive: Up to 4 TB Solid State DriveWireless Connectivity: Wi-Fi, BluetoothColor: Abyssal BlackBacklit Keyboard: TrueHeadphone Jack: YesMicrophone Input: YesFront Facing Camera Video Resolution: 1080pBrightness:500 nitsTouchpad Type: PrecisionMedia Card Reader: YesMedia Card Slot: microSDSpeaker Type: Two Built-in Stereo SpeakersPorts & Slots:1 x HDMI 2.1 Port 3 x USB-A 3.22 x Thunderbolt 4Product Dimensions: 14.09 " x 10.97 " x 1.02 " Product Weight: 6.17 pounds
| UPC | 195133814324 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Abyssal Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | acer Predator Helios Neo 16 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 6.17 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU Codename | Raptor Lake-HX |
| Chipset Type | Intel Core |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | acer |
| Model Number | PHN16-72-91P6 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 5.8 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 14900HX |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i9 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Designed Accessories, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers, via HDMI, USB, Thunderbolt, Bluetooth, Wi-Fi |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Two Built-in Stereo Speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | 0.06 inches |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 5800 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.97"W x 0.99"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form