Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115229 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209115229 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
GreatPriceTech sells computers with custom/upgraded configurations to enhance system performance. If the computer has modifications as listed above, the manufacturer’s box was opened by our highly skilled technicians for testing, inspection, and installation of the upgrades according to the specifications advertised. All computers and components are brand new.Processor: Ultra 9- 275HX 2.70GHz Processor (15th Gen, upto 5.4GHz, 36MB Cache, 24-Cores, 24-Threads, 8 Performance-cores)Storage: 1TB PCIe SSD (Solid State Drive)Memory: 32GB DDR5 DDR5 SO-DIMMGraphics: GeForce RTX 5070 Ti 12GB GDDR7 Dual (Integrated+Dedicated) Graphics, Operating System: Windows 11 Home-64Connectivity: 802.11ax Wifi, Bluetooth 5.3, RJ-45Camera: WebcamInput/Output:, Black, RGB KB Standard Keyboard, Display: 16.0" IPS WQXGA (2560x1600) 240Hz 16:10 DisplayPorts/Slots:, HDMI, 2 USB 3.2 Type-C, SD Card Reader, Headphone/Microphone Combo JackBattery: 330W PSU, 2-Cell 90 WHr BatteryColor: BlackForm/Style: StandardProduct Dimensions (WxLxH): 10.9 IN x 14 IN x 1.3 INWeight: 5.5lb1 Year Manufacturer warranty from GreatPriceTech (Professionally upgraded by GreatPriceTech)
| UPC | 199393343877 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Predator Helios |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2560x1600 |
| Form Factor | Standard |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU Codename | core_i9 |
| CPU L3 Cache | 36 MB |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Acer |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Graphics |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | core_i9 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i9 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, storage devices, SD cards, keyboards, mice, headsets, printers |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 15th |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX™ 5070 Ti |
| Graphics Description | pci_e |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | sdram |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB-C, SD Card Reader |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | AI Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 10.9"W x 1.3"Th |
| Other Special Features of the Product | AI Gaming, High Refresh Rate Display, Advanced Cooling System |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form