Limited Time Sale$209.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113014 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $140.00 | Model Number | 209113014 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer Chromebook 15 CB515 1HT C2AE comes with these high level specs: Intel Celeron N3350 Dual Core Processor 1.1GHz with Intel Burst Technology up to 2.4GHz, Google Chrome Operating System, 15.6" Full HD (1920 x 1080) Multi touch widescreen LED backlit IPS display, Intel HD Graphics, 4GB LPDDR4 SDRAM Memory, 32GB eMMC, 802.11ac Wi Fi featuring MIMO technology (Dual Band 2.4GHz and 5GHz), Bluetooth 4.2, HD Wide Angle Webcam (1280 x 720), supports High Dynamic Range (HDR), 2 USB Type C ports USB 3.1 Gen 1 (up to 5 Gbps) DisplayPort over USB Type C, 2 USB 3.0 Ports, Lithium Ion Battery, Up to 12 hours Battery Life, 3.97 lbs. | 1.8 kg (system unit only) (NX.GPTAA.008)
| UPC | 191114761946 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| Voltage | 24 Volts |
| RAM Type | DDR DRAM |
| Model Name | CB515-1HT-C2AE |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p, 720p |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 4.4 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| CPU Codename | Apollo Lake |
| CPU L1 Cache | 192 KB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | CB515-1HT-C2AE |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Video Output | DisplayPort over USB-C |
| BuiltIn Media | Chromebook; USB Type-C Power Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N3350 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | Included |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Card Ram | 2 MB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | Compatible with Chromebooks come with built in storage for offline access to your most important files and an additional 100GB of Google Drive space to ensure that all of your files are backed up automatically |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB, USB Type C |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | Apollo Lake |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | qwerty |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | built-in |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 0.1 |
| Battery Average Life Standby | 12 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 3220 Milliamp Hours (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.88"L x 10.08"W x 0.75"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Drive, Google Play, Microsoft Office 365, Webcam |
| Global Trade Identification Number | 00191114761946 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form