Limited Time Sale$169.74 cheaper than the new price!!
| Management number | 209099000 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $113.16 | Model Number | 209099000 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description Acer Chromebook 14 CB3-431-C5XK comes with these high level specs: Intel Celeron N3060 Dual-Core Processor 1.6GHz with Intel Burst Technology up to 2.48GHz, Google Chrome Operating System, 14" Full HD ComfyViewTM Widescreen IPS LED-backlit Display, Intel HD Graphics, 4GB LPDDR3 SDRAM Memory, 32GB Internal Storage, 802.11ac WiFi featuring MIMO technology (Dual-Band 2.4GHz and 5GHz), Bluetooth 4.2, HD Webcam (1280 x 720) with 88 degree wide angle lens supporting High Dynamic Range (HDR), 2 - USB 3.0 Ports, 1 - HDMI Port, 3-Cell Li-Polymer Battery (3950 mAh), Up to 10-hours Battery Life, 3.42 lbs. | 1.55 kg (system unit only) (NX.GC2AA.001) Amazon.com
| UPC | 688948132740 888863602995 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | CB3-431 |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.42 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| CPU Codename | Braswell |
| Chipset Type | Intel Braswell |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer Computer |
| Model Number | NX.GC2AA.007 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Chromebook^AC Adapter^Power Cord |
| Warranty Type | 12 |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron N3150 |
| Has Color Screen | No |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 1 |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 2.24 GHz |
| Hard Disk Interface | ATA-4 |
| Speaker Description | This product has built-in speakers. |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Braswell |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year coverage for labor, 1 year coverage for parts, 90 day coverage for software support |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Microphone Form Factor | Handheld microphone |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | business, personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 12 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 39 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.43"L x 9.31"W x 0.67"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Drive, Google Play, Microsoft Office 365, Webcam |
| Global Trade Identification Number | 00888863602995 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics, Webcam, Wifi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form