Limited Time Sale$344.36 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120371 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $229.58 | Model Number | 209120371 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Make everyday easlier with the high-performance Aspire TC. From basic computing to multimedia entertainment, it’s a robust hub for your every computing need. Snap between tasks with the latest 13th Gen Intel Core i5 processor and 16GB of memory, this sophisticated PC delivers plenty of speed, power and storage so you can play, create, do more! Easily expandable and with remarkable performance, the Aspire TC Series is the perfect partner when it comes to demanding tasks like video editing and compiling photo albums. And it offers front-panel media access so you can easily connect to your digital devices. (DT.BK9AA.004)
| UPC | 195133197885 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | TC-1780-UA93 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 16GB / 1TB |
| Item Weight | 4.85 Pounds |
| Screen Size | 0.1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | DT.BK9AA.004 |
| Speaker Type | built-in speakers |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Desktop, Keyboard, Mouse, Power Cord |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 13.78 x 6.42 x 13.39 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-13400 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Unkown |
| Graphics Card Ram | 0.1 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Security Features | Key Lock |
| Specification Met | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Compatible Devices | Monitors, Televisions, Projectors, Peripherals with HDMI or USB connectivity, Devices running Windows 11 |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Memory Card Reader |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | External speakers (not integrated) |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | integrated Intel UHD Graphics 730 with shared memory. |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty with Toll-Free Tech Support |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | DVD-Writer |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 2560x1440 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form