Limited Time Sale$383.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209101444 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $255.60 | Model Number | 209101444 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The seal is opened just for upgrade.Descriptions 14" WUXGA 1920 x 1200 ultra-high resolution touch display. This expansive, panoramic screen is your canvas for entertainment, artistic creativity, and captivating AI experiences that will leave you in awe. More than just fancy software, Copilot+ PCs serve as an extension of your workflow. The backlit keyboard for instant access and experience the magic of AI! It's possible on your Intel AI PC Indulge Your Eyes Equipped with an Intel Core Ultra 5 processor , the Aspire 14 Al brings new AI experiences in productivity, creativity, and security through a combination of CPU, GPU, and NPU.Product Key FeaturesProcessor: 2nd Gen Intel Ultra 5-226V, 8 Cores, 2.1GHz ~ 4.5 GHzGraphics: Intel ARC 130V Integrated GraphicsMemory: 16GB LPDDR5X RAMHard drive: 1TB PCIe Gen 4 SSDDisplay: 14" WUXGA (1920 x 1200) IPS LED Backlit TFT LCD Display, Touchscreen, 300 NitWireless connectivity: IEEE 802.11ax, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6EExternal ports: 1 x HDMI 2.1, 2 x USB 3.2 Gen 1, 2 USB Type-C Ports - supporting USB4 (up to 40 Gbps), Thunderbolt 4 & USB Charging & Power Delivery (Up to 100W), 1 x 3.5 mm Headphone/Microphone Combo JackNumber of built-in speakers: 2Front camera:Yes, 1080p FHDNumber of Microphones: 2Audio Features: Acer TrueHarmony technology for lower distortion, wider frequency range, headphone-like audio and powerful soundOptical Drive: NoSoftware Included: Microsoft Office Trial, AcerSense - Acer Experience Zone, AcerLiveArt, Acer AlterView, Acer Assist - Your Smart AI AssistantKeyboard Backlight: YesPackage Contents: Laptop, USB Type-C Power Adapter & Power Cord A New AI Era Begins Better Video Calls AnywhereColour: Steel GrayWidth x Depth x Height: 8.86 x 12.56 x 0.46-0.67 InchesWeight: 3.04 lbsOperating System: Windows 11 HomeBundle:TWE 16GB USB Pen.
| Brand | acer |
|---|---|
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Acer Aspire Laptop |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | Intel |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, USB Type-C Power Adapter & Power Cord |
| Warranty Type | International |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 226V |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio equipment, wireless keyboards, mice, and headphones |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 2nd Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel ARC 130V Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, USB Type-C, Thunderbolt, 3.5mm Headphone/Microphone Combo Jack, Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.56"L x 8.86"W x 0.5"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form