Limited Time Sale$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115651 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $280.00 | Model Number | 209115651 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i5-14400 (10 Cores, 16 Threads, 20 MB Intel Smart Cache, 9.5 MB L2 Cache, 2.5 GHz Base Frequency, Up to 4.7 GHz at Max Turbo Frequency). Operating system: Windows 11 Home, 64-bit, English. Graphics: Intel UHD Graphics 730. Memory: Up to 64GB DDR5 RAM. Hard Drive: Up to 4TB PCIe M.2 Solid State Drive. Optical Drive: None. Connectivity: Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3. Front Ports: 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x SD Card Reader, 2x Audio Ports. Rear Ports: 4x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x HDMI 2.0, 1x HDMI 1.4b, 1x Ethernet (RJ-45), 3x Audio Ports, 1x power connector. Keyboard: Acer Black Wired Keyboard and Mouse. Color: Black. Dimensions W x D x H (inches): 6.42 x 13.78 x 13.39 Weight: 17.2 lbs.
| UPC | 193199454720 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Model Name | DTA93i5 |
| Style Name | Intel Core i5-14400 |
| Item Weight | 17.2 Pounds |
| Manufacturer | Acer |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | DTA93i5 |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 13.78 x 6.42 x 13.39 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| CPU Model Number | Intel Core i5-14400 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Processor Socket | Socket P |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 YEAR Manufacture |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Cache Memory Installed Size | 20 MB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form