Limited Time Sale$527.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116758 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $352.00 | Model Number | 209116758 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer Aspire C27-1700-UA91 All-in-One Desktop PC comes with these specs: 12th Generation Intel Core i5-1235U 10-Core Processor, Up to 4.4GHz Max Turbo Frequency, Supporting hybrid core architecture with Performance-core and Efficient-core (12MB Smart Cache), Windows 11 Home, 27" Full HD Widescreen Edge-to-Edge LED Back-lit IPS Display, Intel Iris Xe Graphics, 16GB DDR4 Memory, 512GB NVMe M.2 SSD, Integrated 5.0 MP HD Webcam with 2 Stereo Microphones and Webcam Cover, Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201 802.11ax Dual-Band 2.4GHz and 5GHz featuring 2x2 MU-MIMO technology, 10/100/1000 Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.2, Two Built-in Stereo Speakers, 1 - USB 3.2 Type C Gen 2 port (up to 10 Gbps) (Rear), 2 - USB 3.2 (Type A) Gen 1 ports (Rear), 1 - USB 3.2 (Type A) Gen 2 port (Rear), 1 - HDMI-out Port (Rear), 1 - Ethernet RJ-45 Port, Wireless Keyboard and Mouse, 19.18 lbs. | 8.7 kg (system unit only), 1 Year Parts and Labor Limited Warranty with Toll Free Tech Support (DQ.BK3AA.001).
| UPC | 193199066329 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | C27-1700-UA91 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 27-inch |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | DQ.BJKAA.004 |
| Speaker Type | Built-in Stereo Speakers |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Desktop, Mouse, Power Cord, Wireless Keyboard |
| Item Dimensions | 24.11 x 1.47 x 17.54 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1235U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Graphics Card Ram | 0.1 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Windows Defender Antivirus, Windows Firewall, Secure Boot, UEFI |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Speaker, Printer, External Storage Drive, Game Controller, Headphone, Projector |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Two built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Parts and Labor Limited Warranty with Toll-Free Tech Support |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, LAN, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form