Limited Time Sale$539.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116278 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $360.00 | Model Number | 209116278 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 14th Gen Intel Core i5-14400 (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 20 MB Intel Smart Cache, 10 cores, 16 threads) Graphics: Intel UHD Graphics 730 Operating system: Windows 11 Pro, 64-bit, English Memory: DDR5 RAM Hard Drive: PCIe M.2 Solid State Drive & HDDPORTS: Video Ports: 2 x HDMI Audio Ports: Front: 1 x Audio combo jack (3.5mm), 1 x Microphone-in Rear: 3 x Line-outUSB Ports: Front: 1 x USB-A 3.2, 1 x USB-C Rear: 4 x USB-A 2.0, 1 x USB-A 3.2Network Ports: 1 x Gigabit Ethernet (RJ-45)Connectivity: Wi-Fi 6E AX211 (Gig+) Wi-Fi and Bluetooth 5.1 Color: Black Accessories: Keyboard and Mouse
| UPC | 195133010221 |
|---|---|
| Brand | acer |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Aspire |
| Style Name | 32GB DDR5 - 1TB Storage |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | Aspire |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keybord, Mouse |
| Item Dimensions | 22.1 x 16 x 10.8 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| CPU Model Number | 14400 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 8 |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired, Full-size, QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | Z |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form