Limited Time Sale$467.33 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100821 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $311.55 | Model Number | 209100821 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
It's all about the innovation. Acer products are designed for your needs and accessibility with powerful features fit for your lifestyle. The Aspire 5 packs a lot of power into the portable design to suit the multi-tasking needs of you and your family. The desktop-class performance of this Acer Aspire 5 laptop with an AMD Ryzen 3 processor boosting performance while giving you amazing battery life. Enjoy photo and video editing on the color-rich 15.6-inch Full HD IPS display with AMD Radeon Vega 6 Graphics. All your creations and files stay secure with the bio-protected fingerprint reader and Windows Hello Certification ensuring protected access to your Acer Aspire 5. Whether video chatting, streaming entertainment, or working in the home office, you'll stay connected to your network with dual-band Wi-Fi 6 working intelligently with your router to increase network efficiency. Processor: AMD Ryzen 3 3350U Quad-Core Processor (Base Frequency at 2.10GHz, Up to 3.50GHz at Maximum Boost Clock, 4 Cores, 4MB Cache, 4 Threads) Graphics: Radeon Vega 6 Graphics Operating system: Windows 11 in S mode Memory: 20GB DDR4 SDRAM Hard Drive: 1TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive Display: 15.6" Full HD (1920 x 1080) widescreen LED-backlit IPS Display WLAN Connectivity: IEEE 802.11ax | Gigabit Ethernet | Bluetooth 5.1 Audio: Stereo Dual speakers Finger Print Reader: Yes Keyboard: Backlit Standard Keyboard with Numeric Keypad Built-in HD Webcam: HP TrueVision HD Camera with integrated dual array digital microphones Ports: 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C ; 2 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo Color: Silver Dimensions L x W x H (inches): 14.3 x 9.9 x 0.71 inches Weight: 3.97 lb Switch S Mode to Windows 11 for free 1. On your PC running Windows 11 in S mode, open Settings > Update & Security > Activation. 2. In the Switch to Windows 11 Home section, select Go to the Microsoft Store and Switch out of S mode.
| UPC | 195133001113 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Aspire 5 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.97 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | acer |
| Model Number | A515 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | laptop |
| Series Number | 5 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 3350U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Ryzen 3 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type C |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 3rd Gen |
| Graphics Coprocessor | Radeon Vega 6 Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Numeric Keypad |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 20 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3500 MHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 20 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 59 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.3"L x 9.9"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form