Limited Time Sale$359.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209082642 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $240.00 | Model Number | 209082642 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
CUE sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in depth inspection & testing. Acer’s Swift 3 Evo platform-based laptop brings together the perfect combination of boundary-breaking performance, intelligent battery life and instant wake from sleep mode. The 11th Gen Intel Core processor with vivid Intel Iris Xe graphics and fast Intel Wi-Fi 6 connectivity allow you to focus, create, and engage at new levels. At only 2.65 lbs. light, 0.63 inches thin and an incredible 82.73% screen-to-chassis ratio, the Swift 3 notebook is the perfect companion for those on the go. Memory: 8GB DDR4 SDRAM Hard Drive: upgraded to 512GB Solid State Drive CPU:11th Generation Intel Core i7-1165G7 processor (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 4 cores, 8 threads, 12MB Intel Smart Cache) Operating System: Windows 10 Home ( free upgrade to Windows 11) Display: 14" FHD (1920 x 1080), IPS, Widescreen LED-backlit 100% sRGB Display Fingerprint Reader: YES Keyboard: Backlit Keyboard Ports: 2x USB 3.2 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports (USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports, 1 x USB 2.0 Ports, 1x HDMI Outputs. Stereo speakers. Kensington Lock Slot. Graphics: Intel Iris Xe Graphics Network:Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201 802. 11ax Dual-Band 2.4GHz & Bluetooth 5. 1 Weight: 2.65 Pounds Dimensions: 12.73 x 8.62 x 0.63 in Color:Sparkly silver
| UPC | 195133048880 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Acer Swift |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 2.7 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 16 Hours |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ACER |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Swift 3 |
| Power Device | Internal Battery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Stereo speakers, Webcam |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Stereo Speaker Audio Output |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ax |
| CPU Model Number | 1165G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Intel Core i7-1165G7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, mice, keyboards, storage devices, printers, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, DisplayPort, HDMI, Solid State Drive, Thunderbolt, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4700 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia, Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 16 Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.73"L x 8.62"W x 0.63"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form