Limited Time Sale$49.87 cheaper than the new price!!
| Management number | 209085108 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $33.25 | Model Number | 209085108 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | A-Tech |
|---|---|
| RAM Size | 8 GB |
| Form Factor | 240-Pin |
| Item Weight | 3.6 Ounces |
| Manufacturer | A-Tech Components |
| Memory Speed | 667 MHz |
| Number of Pins | 240 |
| Compatible Devices | 740 (Desktop and Mini-Tower) 745 (Desktop MiniTower Small Form Factor) 755 (Desktop Mini-Tower Small Form Factor) 775 |
| Data Transfer Rate | 667 MHz |
| Additional Features | For use with Dell Optiplex Series 740 (Desktop and Mini-Tower) 745 (Desktop MiniTower Small Form Factor) 755 (Desktop Mini-Tower Small Form Factor) 775. May work with other models. |
| Warranty Description | Limited Lifetime Warranty Covering Defects In Materials And Workmanship |
| RAM Memory Technology | DDR2 |
| Column Address Strobe Latency | 15 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form