Limited Time Sale$95.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209190633 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $64.00 | Model Number | 209190633 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 744316289956 |
|---|---|
| Zoom | Digital |
| Brand | MWIRB |
| Color | Black |
| Features | 8K Ultra HD Video Camera, Video Camera for youtube, Camcorders video camera, Camcorder, Digital Video Camera, Vlogging camera with flip screen, Video Camera with Microphone, 8K camcorder video camera, Infrared night vision camera, blogging cameras, broadcast video camera, IR video camera, streaming video camera 8K, video camera for twitch, video and picture camera, studio video camera, handheld digital camcorder, Built-in Wi-Fi, Audio recording, Built-in microphone, 270 degree rotatable touch screen, Compact, date Imprint, high visibility, image stabilization, IR Night Vision, Anti-shaking, Digital zoom in & zoom out, Webcam Function, Pause Function, Continuous shooting, Time-lapse shooting, Slow motion, Shoe mount, USB input, MIC input, AUTO OFF, Self-timer, Remote Control |
| Lens Type | Prime |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | HDV-255K |
| Style Name | Handheld |
| File Format | JPG/MP4 |
| Form Factor | Handheld |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Digital Zoom | 18 x |
| Manufacturer | MWIRB |
| Model Number | HDV-255K |
| BuiltIn Media | 2 Rechargeable batteries & 1 x USB Cable & Charging Adapter, 8K Video Camera & 32GB SD Card & External Microphone, Camcorder Bag & Lens Cap & Cleaning Cloth & User Manual, Handheld Stabilizer & Lens Hood & Remote Control |
| Camcorder Type | Video Camera |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, Time-lapse, Slow Motion, Night Vision |
| Operating System | Proprietary Firmware |
| Video Resolution | 8K |
| Flash Memory Type | SD |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, Personal Computer |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image stabilization | Digital |
| Number of Batteries | 2 Nonstandard Battery batteries required. (included) |
| Maximum Focal Length | 3.37 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 3.37 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 12 Months |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | AAC, MP3 |
| Supported Image Format | JPG |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Display Resolution Maximum | 8K (7680x4320) |
| Effective Still Resolution | 88 MP |
| Effective Video Resolution | 7680 Pixels |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form