Limited Time Sale$71.39 cheaper than the new price!!
| Management number | 209199282 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $47.59 | Model Number | 209199282 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 731029691503 |
|---|---|
| Zoom | Digital Zoom |
| Brand | banflower |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Lens Type | Macro |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 24, 30, 60 FPS |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Model Name | 089-BU1A |
| Mount Type | Micro Four Thirds |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 18x digital zoom lens |
| Crop Factor | 2.0 |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | On/Fill |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| Digital Zoom | 18 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | banflower |
| Model Number | 089-BU1A |
| Model Series | BU1A |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Focus Features | autofocus |
| Shooting Modes | Automatic, Custom, Landscape, Macro, Movie, Portrait, Shutter Priority, Sports |
| Special Feature | Webcam |
| Total USB Ports | 1 |
| Battery Capacity | 2500 Milliamp Hours |
| Exposure Control | Automatic |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 8K |
| Photo Sensor Size | 1/3-inch |
| Compatible Devices | Smartphones, Computers, External Storage Devices (SD Cards) |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Micro Four Thirds |
| Minimum Focal Length | 18 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 Year |
| Auto Focus Technology | Phase Detection |
| Minimum Shutter Speed | 1/4000 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Total Still Resolution | 88 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Has Image Stabilization | No |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 88 MP |
| Focal Length Description | 18 millimeters |
| Manufacturer Part Number | 089-BU1A |
| Shutter Speed Description | Shutter Priority Mode (Specific Speeds Not Mentioned) |
| Specific Uses For Product | Videography |
| Display Maximum Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display Resolution Maximum | 88 MP |
| Effective Still Resolution | 88 MP |
| Compatible Flash Memory Type | SD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form