Limited Time Sale$319.80 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125553 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $213.20 | Model Number | 209125553 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
● windows 11(IOT) ● Equipped with front 5 million and rear 8 million pixel auto focus camera ● Support 4G all network communication, Dual-band WiFi, Bluetooth and other communication modes ● Removable 7.4V 4000mAh high-voltage high-capacity battery, supports 45W Type-C PD3.0 fast charging ● Support GPS, Glonass, more accurate positioning ● Support NFC and the optional 2D module , to meet the application needs of multiple industries ● IP67 high protection level, in accordance with MIL-STD-810H
| Brand | RUGLINE |
|---|---|
| Color | Black |
| Generation | no-konw |
| Model Name | RT-I61J N5100 8G+128G |
| Model Year | 2021 |
| Item Weight | 380 Grams |
| Screen Size | 6.5 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | RUGLINE |
| Model Number | RT-I61J N5100 8G+128G |
| Battery Power | 29.6 Watt Hours |
| BuiltIn Media | Battery, Camera, GPS |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Intel |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| Battery Capacity | 4000 Milliamp Hours |
| Operating System | Windows |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Wireless Provider | Unlocked |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Type-C Charger, SIM Card |
| Hardware Interface | Sim Card |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11g |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | IntelJASPER LAKE N5100 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, 4G |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Video Capture Resolution | Rear: 3264 x 2448 (at least 1080p), Front: Not specified |
| Display Resolution Maximum | 720*1440 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 5000 Milliamp Hours (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 72.05"L x 9.49"W x 34.88"Th |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form