Limited Time Sale$27.88 cheaper than the new price!!
| Management number | 208336854 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $18.59 | Model Number | 208336854 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Spaas’ rustic candles fit everywhere and can be used on every occasion. Carefully manufactured in good shapes and brought in trendy colours, they will make everyone melt. Rustic has never been so modern. Bath in the candlelight with the different colour to choose from. Because of the long burning time, you can enlight your moment during several evenings.
| Size | D 80 mm x H 80 mm |
|---|---|
| Brand | Spaas |
| Color | Ginger Orange |
| Scent | Unscented |
| Shape | Round |
| Style | Ball candle 80mm |
| Theme | Rustic |
| Seasons | All Season |
| Material | Paraffin Wax |
| Occasion | Evening |
| Model Name | 6 Rustic Unscented Ball Candles 80 mm, ± 24 hours - ginger orange |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Candle Type | Container Candle |
| Item Weight | 8.6 ounces |
| Manufacturer | Spaas Kaarsen N.V. |
| Embellishment | Bow |
| Item Diameter | 8 Centimeters |
| Wick Quantity | 1 |
| Number of Items | 6 |
| Special Feature | Unscented,Long Burning |
| Material Feature | Fragrance Free |
| Number of pieces | 6 |
| Item model number | 0633225.181 |
| Batteries required | No |
| Container Material | Glass |
| Product Dimensions | 3.15"W x 3.15"H |
| Included Components | 1 x Spaas 6 Rustic Unscented Ball Candles 80 mm, 24 Hours, Ginger Orange |
| IndoorOutdoor Usage | Indoor |
| Are Batteries Included | No |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Specific Uses For Product | Scent |
| Global Trade Identification Number | 05411708157791 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form