Limited Time Sale$35.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209197534 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $24.00 | Model Number | 209197534 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Digital Zoom |
|---|---|
| Brand | IWOBAC |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 12 Bit |
| Lens Type | 1 |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 15 FPS |
| Model Name | WD08-5K |
| Mount Type | Tripod |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 18x Digital Zoom lens with 18mm minimum focal length |
| Crop Factor | 1.5 |
| File Format | 1 |
| Flash Modes | Automatic |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | IWOBAC |
| Model Number | 1 |
| Model Series | WD |
| Optical Zoom | 18 x |
| BuiltIn Media | 1 |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Automatic, Movie |
| Special Feature | digital-camera |
| Autofocus Points | 17 |
| Battery Capacity | 1150 Milliamp Hours |
| Exposure Control | Automatic |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 1080p |
| Photo Sensor Size | 1/3-inch |
| Compatible Devices | Computers, Smartphones, Tablets, External Storage Devices |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Real Angle Of View | 29.8 Degrees |
| Recording Capacity | 160 Minutes |
| Image stabilization | Digital |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Battery Average Life | 80 minutes |
| Compatible Mountings | 1 |
| Minimum Focal Length | 18 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Minimum Shutter Speed | 1/500 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Total Still Resolution | 75 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Has Image Stabilization | No |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Focal Length Description | 18-324mm |
| Manufacturer Part Number | 1 |
| Specific Uses For Product | Vlogging |
| Display Maximum Resolution | 4000x3000 pixels |
| Display Resolution Maximum | 12 MP |
| Effective Still Resolution | 75 MP |
| Compatible Flash Memory Type | SD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form