Limited Time Sale$269.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209563304 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $180.00 | Model Number | 209563304 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Eafurn Plush Wide Wale Corduroy Oversized Multi-Functional Chaise Lounge Sofa with Cupholders , USB Ports and 7 PillowsProduct Type: Oversized Chaise Daybed / Sofa BedDimensions: Overall Dimensions: 50.39"W x 55.91"D x 33.46"H;Seat Height: 16.93" Seat width(front): 50.39"Seat width(in between arms): 39.37"Seat depth: 52.76"Arm Height: 23.82"Seating Capacity:1-2Upholstery Material: CorduroyFrame Material: Solid Wood + Plywood +SpringWood species: EucalyptusSeat Construction: Sinuous Springs + foamArm Type: Square armToss Pillows: Yes , 3 PiecesPackage Size ( 2 Boxes )Package 1: 49.61 * 22.05 * 10.43 in. 63.36 lbs.Package 2: 49.61 * 22.05 * 10.43 in. 63.25 lbs.
| UPC | 673926417414 840535508899 |
|---|---|
| Size | 51" Corduroy Oversized Chaise Lounge Chair |
| Color | Emerald 51" |
| Set Name | 3-Piece |
| Arm Style | Straight |
| Leg Style | Straight Leg |
| Room Type | Bedroom, Guest Room, Home Office, Living Room, Nursery |
| Sofa Type | Sleeper |
| Arm Height | 23.82 Inches |
| Back Style | Cushion Back |
| Brand Name | Eafurn |
| Is Modular | No |
| Item Depth | 52.76 inches |
| Seat Depth | 52.76 inches |
| Style Name | 51" Corduroy Oversized Chaise Lounge Chair |
| Item Weight | 110 Pounds |
| Seat Height | 16.93 Inches |
| Manufacturer | Eafurn |
| Model Number | Oversized Chaise Lounge Chair Indoor |
| Cushion Style | Knife Edge |
| Fill Material | Foam |
| Material Type | Corduroy, Wood |
| Item Type Name | 51" Oversized Chaise Lounge Chair Indoor Cozy Cloud Couch, Extra Deep Seat Fluffy Corduroy Upholstered Lazy Lounge Sofa Bed Daybed with 3 Throw Pillows, Lights,USB Ports and Cupholders for Living Room |
| Is Customizable | No |
| Item Dimensions | 55.91 x 50.39 x 33.46 inches |
| Seating Capacity | 2 |
| Upholstery Color | Emerald |
| Material Features | durable, soft, and distinctive ridged texture |
| Required Assembly | Yes |
| Seat Fill Material | Foam |
| Additional Features | Cup Holder, Ergonomic, Recliner, Removable Cushion, USB Charging Ports |
| Frame Material Type | Wood |
| Included Components | Corduroy Oversized Sofa Chaise Lounge Chair with Cupholders and USB Charging Port |
| Cushion Construction | Sinuous Springs + high-density foam |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Number of Cup Holders | 2 |
| Seat Cushion Quantity | 1 |
| Furniture Leg Material | Plastic |
| Upholstery Fabric Type | Corduroy |
| Seat Back Fill Material | Foam |
| Weight Capacity Maximum | 350 Pounds |
| Manufacturer Part Number | Oversized Chaise Lounge Chair Indoor |
| Reclining Position Count | 2 |
| Back Cushion Removability | Removable |
| Item Dimensions D x W x H | 55.91"D x 50.39"W x 33.46"H |
| Item Firmness Description | plush |
| Seat Cushion Removability | Removable |
| Seat Cushion Configuration | Single Cushion Seat |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Component Connector Assembly | Installation Required |
| Included Throw Pillow Quantity | 3 |
| Has Removable Seat Cushion Cover | true |
| Assembly Instructions Description | Included |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form