Limited Time Sale$35.97 cheaper than the new price!!
| Management number | 209133829 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $23.98 | Model Number | 209133829 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 769894939109 |
|---|---|
| Color | Black |
| Theme | Class set headphones, School headphnes |
| Impedance | 80 Ohms |
| Brand Name | Ladont |
| Model Name | QS-101 |
| Style Name | Kids headphones for school |
| Unit Count | 50.0 Count |
| Is Electric | No |
| Sensitivity | 92 dB |
| Control Type | Media Control |
| Manufacturer | Ladont |
| Model Number | QS-101 |
| Audio Latency | 1 Milliseconds |
| BuiltIn Media | Eartip |
| Noise Control | None |
| Cable Features | Retractable |
| Control Method | Remote |
| Earpiece Shape | Oval |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Controller Type | Cortana |
| Frequency Range | 20.4 Hz and above |
| Number of Items | 50 |
| Audio Driver Size | 30 Millimeters |
| Audio Driver Type | Planar Magnetic Driver |
| Subject Character | Classroom headphones |
| Compatible Devices | Devices with a 3.5mm audio port |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20.4 Hz |
| Additional Features | Lightweight |
| Wireless Technology | Wired |
| Warranty Description | 1 YEAR |
| Age Range Description | Kids,Teen |
| Customer Package Type | Standard packing |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Specific Uses For Product | Education, Public Settings |
| Headphone Folding Features | On Ear |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form